Opieka nad małym dzieckiem wcale nie stanowi małego wyzwania. Wręcz przeciwnie – jest ono spore, zwłaszcza gdy mowa o młodych rodzicach i ich pierwszym potomstwie. Nie ma jednakże powodu, aby obawiać się jakoś szczególnie, bo z każdym wyzwaniem odpowiedzialni i dorośli ludzie są w stanie sobie poradzić. A taki mały człowiek w domu, choć na początku może budzić ogromne emocje, szybko stanie się normalną częścią codzienności. Warto mieć to na uwadze i postępować w ramach codziennej opieki w taki sposób, aby nie izolować dziecka nadmiernie od bodźców zewnętrznych. Maluch musi poznawać świat – rzecz jasna w zakresie adekwatnym dla aktualnego stopnia swojego rozwoju.

Bardzo może w tym pomóc nosidełko.

Nosidełka – spore ułatwienie

Plusem nosidełek jest to, że można bezpiecznie transportować dziecko przy znikomym ryzyku, a jednocześnie zapewnić sobie wygodne funkcjonowanie i względnie naturalną pozycję. To też gwarant naturalnej i wygodnej pozycji dla małego człowieka, który z jednej strony poznaje otaczający go świat, a z drugiej nieustannie utrzymuje bliskość z rodzicem. W nosidełku dziecko może być noszone zarówno przez matkę, jak i ojca. Naturalnie to dodatkowy ciężar stanowiący obciążenie dla kręgosłupa rodzica, dlatego jak we wszystkim, tak i tu trzeba zachować umiar i nie nosić dziecka dłużej niż pozwala na to własny komfort. Same nosidełka posiadają wygodne, miękkie panele.

Od którego momentu korzystać z nosidełka?

Są różne opinie odnośnie tego, który moment na umieszczenie pociechy w nosidełku stanowi dobry pomysł. Można spotkać głosy, że odpowiednia chwila to okolice trzeciego miesiąca życia, gdy większość dzieci jest już w stanie samodzielnie utrzymać główkę w jednej pozycji. Niektórzy sądzą jednak, że należy z tym nieco zaczekać. Alternatywnym zalecanym momentem jest siódmy miesiąc obecności na świecie, kiedy większa część maluchów potrafi już samemu usiąść bez podparcia. W sprzedaży da się jednak spotkać takie modele nosidełek, które są przeznaczone już dla dzieci mających zaledwie cztery tygodnie. Na pewno warto w tej kwestii skonsultować się z pediatrą.

www.zimnacrew.pl