Wspinanie się jest jedną z dosyć popularnych aktywności fizycznych, choć najczęściej kojarzy się z górskimi szczytami i ich niezwykle odważnymi zdobywcami. Kiedy jednak chce się dopiero zacząć swoją przygodę ze wspinaniem, można spróbować swoich sił na specjalnej ściance, ustawianej zwykle z okazji różnego rodzaju imprez rekreacyjnych oraz umieszczonej na stałe w parku rozrywki. Ten sport zawsze trzeba zaczynać trenować przy asyście doświadczonego instruktora. Ćwicząc w ten sposób, zapewni się sobie bezpieczeństwo, a ponadto bez problemu rozwinie zręczność i nabierze siły w rękach.

Jeśli ćwiczący po jakimś czasie ze ściany wspinaczkowej postanowi przenieść się w teren, dostrzeże prawdziwe uroki tej dyscypliny, a jego organizm bardzo na tym skorzysta. Podczas wspinaczki górskiej ćwiczy się przede wszystkim wytrzymałość. Osoby, które systematycznie uprawiają ten sport, nabywają umiejętność radzenia sobie z poruszaniem się przy stale zmieniającym się kącie nachylenia powierzchni. Dzięki niemu zwiększa się elastyczność ciała oraz siła mięśni.

Należy pamiętać, że wspinaczka w każdej postaci jest sportem ekstremalnym i podczas jego uprawiania zawsze trzeba zachować wzmożoną ostrożność, a najlepiej dobrać sobie godnego zaufania partnera.